Chór Aprobata

Chór APROBATA powstał wiosną 2019 roku z inicjatywy Janusza Czai – Dyrektora Domu Kultury Stare Babice. Założycielką, prowadzącą oraz dyrygentem chóru jest Aleksandra Troczyńska-Rucińska – wokalistka, dyrygent i coatch wokalny. Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. F.Chopina na wydziale Dyrygentury Chóralnej (obecny Uniwersytet Muzyczny).

Po 3 miesiącach pracy chór po raz pierwszy wystąpił przed publicznością podczas „Dnia Babic”. Od tego czasu chór regularnie bierze udział w imprezach okolicznościowych na terenie gminy i poza nią. Każdego roku chór bierze udział w finale WOŚP w swoim macierzystym DK Stare Babice oraz w CK Izabelin.

 W czasie pandemii chór APROBATA nie zawiesił działalności przenosząc ją w tryb online. Efektem tej ponad rocznej pracy w trybie zdalnym są 4 nagrania opublikowane na Youtube.

Po powrocie do pracy w normalnym trybie chór kontynuował pracę nad rozwojem umiejętności wokalnych. Stopniowo zaczął się również powiększać jego skład. W 2021 roku chór po raz pierwszy spróbował swoich sił na konkursie „Muzyczny Smok” organizowanym przez Centrum Kultury Izabelin. Z konkursu wrócił z I nagrodą w kategorii „chóry i zespoły wokalne” . Sukces udało się powtórzyć w 2022 roku kiedy konkurs organizowany był w Centrum Kultury w Łomiankach oraz w 2023 roku w Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim. W 2023 chór spróbował swoich sił poza granicami naszego powiatu w XXI edycji konkursu piosenkarskiego „Tulipaniada” w Domu Kultury „Arsus” na warszawskim Ursusie. Również i tutaj chór zdobył I miejsce w kategorii chóralnej.

W grudniu 2023 chór APROBATA wziął udział w XXIV Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Śpiewajmy i grajmy Mu” w Miejskim Ośrodku Kultury „Kamyk” w Pruszkowie, gdzie zdobył II miejsce.

Jesienią 2023 chór wziął udział w studyjnej sesji nagraniowej utworów polskich kompozytorów, które wykorzystane zostaną w powstającej grze planszowej o tematyce muzycznej skierowanej do dzieci i młodzieży szkolnej (projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy udziale Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych).

W grudniu 2022 w kościele Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach chór wystąpił z pierwszym samodzielnym koncertem „Kolędowanie z APROBATĄ”, bardzo ciepło i tłumnie przyjętym przez babicką publiczność. W maju 2023 APROBATA zaprosiła wszystkich do DK Stare Babice na koncert „Dzień matki z  chórem APROBATA”. Te oba wydarzenia na stałe wpisały się w kalendarz artystyczny DK Stare Babice i kontynuowane są w bieżącym sezonie.

Jak mówi prowadząca i dyrygent chóru Aleksandra Troczyńska-Rucińska: „APROBATA to grupa ludzi kochających śpiewać. Nie ma znaczenia czy masz przygotowanie muzyczne czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę ze śpiewem, warunek bycia z nami to chęć wspólnego muzykowania w fantastycznej atmosferze. Wciąż się rozwijamy i czekamy na nowe, chętne do śpiewania z nami głosy”.