Babicka Orkiestra Dęta

Babicka Orkiestra Dęta im. Krzysztofa Pendereckiego

W kwietniu 2012 roku Stowarzyszenie Kulturalne „Kotwica” zaprosiło chętnych do udziału w zajęciach muzycznych powstającej orkiestry dętej. Projekt powstania orkiestry został zrealizowany w ramach dofinansowanego przez gminę zadania „Wspieranie i upowszechnianie działań z zakresu muzyki, w szczególności prowadzenie orkiestry dętej”. Koordynatorem projektu i dyrygentem orkiestry został Pan Zbigniew Załęski – organista kościoła parafialnego w Starych Babicach. Pierwsze bezpłatne zajęcia rozpoczęły się w gimnazjum w Koczargach Starych.

Odpowiadając na potrzebę uświetniania plenerowych uroczystości gminnych i ożywienia życia kulturalnego w gminie w połowie 2012 Zbigniew Załęski zaproponował ówczesnemu wójtowi p. Krzysztofowi Turkowi powołanie składu, który by nie konkurował z działającą od lat babicką orkiestrą szkolną. Wybór był jeden: mobilny czyli maszerujący skład dęty. Ale czy będzie to oktet (8 osób grających) czy wielokrotnie większy osobowo zespół nie można było wtedy przewidzieć.

Odzew jednak przeszedł najśmielsze oczekiwania i pierwszy koncert 4 stycznia 2013 r. zagrały 22 osoby. Był to koncert z wręczenia dorocznej nagrody Babinicza w Centrum Edukacyjnym Kampinoskiego Parku Narodowego. Wspomniane niedowierzania dotyczące półtoramiesięcznego czasu na jego przygotowanie zaowocowało zainteresowaniem Orkiestrą ze strony Pana Wojciecha Ciurzyńskiego – mieszkańca gminy i Prezesa firmy związanej z budową Europejskiego Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego, który wystąpił do samego mistrza o wsparcie finansowe na zakup instrumentów dętych dla Orkiestry. W tym samym 2013 roku ówczesny wójt gminy K. Turek wystąpił z prośbą do samego K. Pendereckiego o nadanie jego imienia Orkiestrze. W listopadzie 2013 roku sam mistrz Krzysztof Penderecki z wielką radością przyjął patronat nad Orkiestrą i wyraził zgodę na nadanie jego imienia Orkiestrze.

Dzięki otrzymanemu wsparciu zakupiono nowe instrumenty muzyczne dla naszych młodych muzyków. Praca nad repertuarem i techniką wykonawczą nabrała tempa.

Do roku 2018 Babicka Orkiestra Dęta im. K. Pendereckiego była pod opieką Stowarzyszenia Kulturalnego „Kotwica”. To była długa, świetna współpraca z p. Krzysztofem Grzelakiem – Prezesem Stowarzyszenia, któremu należą się słowa wielkiego uznania i podziękowania.

Od początku 2019 roku Orkiestra znajduje się pod opieką Domu Kultury Stare Babice, a jej skład powiększył się do 32 osób – mieszkańców naszej gminy i okolic.

Orkiestra miała przyjemność koncertować, m.in. z Arturem Rucińskim – śpiewakiem operowym (baryton), mieszkańcem gminy Stare Babice, koncertującym na największych scenach operowych świata, Andrzejem Batorem – wychowankiem legendarnej Miry Zimińskiej -Sygietyńskiej, a teraz śpiewakiem, solistą. Do składu dołączył wielki przyjaciel Orkiestry – polityk, prawnik, sędzia, prezes Trybunału Konstytucyjnego – Pan Jerzy Stępień – doświadczony muzyk saksofonista, aktywny działacz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

W aktualnym składzie Orkiestra ma nowych muzyków z ogromnym bagażem koncertowym, którzy wzmocnili brzmienie i dzielą się doświadczeniem z młodzieżową częścią Orkiestry, są mocną grupą, która sięga już po utwory np. Quincy Jonesa czy Glenna Millera.

W wykonaniu Babickiej Orkiestry Dętej możemy wysłuchać wielu koncertów okolicznościowych, świątecznych, rozrywkowych, jubileuszowych i patriotycznych, które organizowane są w Sali Widowiskowej Domu Kultury Stare Babice i na które serdecznie zapraszamy.

Sponsorzy orkiestry: