

Bitwa pod Grunwaldem czyli historyja niejednym piórem spisana – spektakl dla dzieci
Spektakl „Bitwa pod Grunwaldem czyli historyja niejednym piórem spisana” to prawie godzinna wierszowana opowieść o Bitwie pod Grunwaldem, która nie była tylko jedną z wielu w historii naszego kraju. Była walką, która urosła do rangi symbolu. Spektakl wyjątkowy, który jednocześnie bawi i uczy. Dedykowany dzieciom od 7 lat do 107
W roku 2025 obchodzimy 615 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Przedstawienie opowiada uczniom o historii Europy przez pryzmat tejże bitwy, tak aby młode pokolenia mogły ją zrozumieć i wyciągać z niej wnioski. Pokazuje, jak dawniej żyli ludzie i jak toczyły się ich losy.
Bitwa pod Grunwaldem stała się ważnym elementem polskiej kultury i literatury. Wydarzenie to było wielokrotnie opisywane w literaturze, poezji i historiografii jednak dzieło Teatru La Lola jest wyjątkowe i unikatowe. Nie powstał do tej pory tak uniwersalny wierszowany przekaz, który jest kompilacją najważniejszych opisów historii spisanych przez pokolenia czołowych i uznanych historyków i kronikarzy od zarania dziejów, począwszy od Długosza, poprzez Nadolskiego, Wróbla czy czy np. Mikołaja Trąby.
W dzisiejszych czasach, kiedy młodzież coraz częściej sięga po nowoczesne technologie i formy rozrywki, istotne jest, aby dostarczać im wartościowych treści w atrakcyjny sposób. Połączenie historii z teatrem i poezją może być kluczem do wzbudzenia zainteresowania i zachęcenia do głębszego poznawania naszych dziejów.
Wybór wiersza jako środka przekazu w spektaklu jest nieprzypadkowy. Wierszowane teksty pozwolą mimowolnie chłonąć wiedzę i przemycać trudne historyczne zagadnienia.
„Bitwa pod Grunwaldem czyli historyja niejednym piórem spisana” to spotkanie Kustoszki i Filmowca, który zamierza nakręcić film dla młodzieży o tejże bitwie i czasach tamtejszej epoki. Akcja rozgrywa się w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Co się stanie, jeśli nagle pojawi się tam duch Jana Długosza i dołączy do barwnej i energetycznej polemiki pomiędzy naszymi bohaterami. Oczywiście każdy będzie starał się udowodnić, że ma rację ale dzięki temu widz otrzyma solidną dawkę historii w niecodziennym wierszowanym wydaniu. Zabawne sytuacje, cięty język i zderzenie nowoczesności ze średniowieczną postawą Pana Jana zaskoczy niejednego i pozwoli wchłonąć wiedzę z epoki niemal niezauważalnie. Znajdą się tam wierszowane opisy kluczowych momentów bitwy, jej bohaterów oraz tło historyczne. Dowiemy się oczywiście o tym, jak przebiegała sama bitwa ale też o wielu różnych niesamowitych ciekawostkach z epoki. Poznamy średniowieczną dietę, most łyżwowy, ubiory i broń rycerzy, tabory czy skład krzyżackich zakonów. Poznamy najważniejsze postaci związane z bitwą i epoką tzn. Króla Władysława Jagiełłę, Księcia Witolda, Królową Jadwigę czy Zawiszę Czarnego. Przedsięwzięcie ma charakter edukacyjny.
Dynamiczny, wierszowany spektakl bez przerwy, co pozwoli na maksymalne skupienie młodego widza na sprawach ważnych i nie rozpraszanie uwagi. Scenografia i kostiumy, specjalnie stworzone przez Małgorzatę Tarasewicz- Wosik, wybitną scenografkę, nawiązują do specyfiki epoki, tworząc niesamowity klimat. Walorem oczywistym jest dynamiczna przestrzeń sceniczna: zmienna scenografia odzwierciedla pola bitewne, zamki i obozy wojskowe, inspirowana malarstwem Matejki i krajobrazami Warmii i Mazur. Lalki animacyjne i formy teatralne, marionetki, lalki stolikowe i cieniowe symbolizują zarówno potężnych rycerzy, jak i tajemnicze duchy przeszłości. Efekty specjalne: Dym, światła w odcieniach czerwieni i złota oraz dźwięki bębnów i chóralne wykonanie „Bogurodzicy” potęgują emocje. Spektakl jest interaktywny, Widzowie staną się więc częścią wydarzeń, walcząc w pojedynkach, podejmując decyzje strategiczne lub współtworząc bitewną narrację.
Zapraszamy więc na jedyny w Polsce spektakl o bitwie, która zmieniła losy Europy !!!
Czas trwania ok. 50 min.
Cena biletu na spektakl: 35 zł
Bilety można kupić pod linkiem: https://iframe124.biletyna.pl/ i w kasie Domu Kultury Stare Babice.
Dla posiadaczy Babickiej Karty Mieszkańca wydanej w Gminie Stare Babice – zniżka 10 %.
Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny wydanej w Gminie Stare Babice (numer karty KDR zaczynający się od następujących cyfr 1432072) oraz posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Seniora wydanej w Gminie Stare Babice – zniżka 20 %.
Bilety ze zniżkami są do kupienia wyłącznie w kasie Domu Kultury po okazaniu Karty Dużej Rodziny lub Karty Seniora.
Kasa czynna pn.-śr. w godz. 8:00-20:00 oraz czw.-pt. w godz. 14:00-20:00