Pawlik/ Moniuszko Polish Jazz

Najnowsza płyta autorska Włodka Pawlika – pianisty, kompozytora, laureata Grammy – ukazuje się w roku 2019, jubileuszowym Roku Moniuszkowskim uchwalonym zarówno przez Sejm RP, jak też przez UNESCO. W tym Roku większość wydarzeń kulturalnych będzie nawiązywała do bezpośrednich inspiracji muzyką twórcy polskiej opery narodowej. Tak też jest w odniesieniu do projektu „Pawlik/Moniuszko -Polish Jazz”. Światowej sławy polski pianista jazzowy Włodek Pawlik wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki, aranżując je i nagrywając w jazzowej estetyce. Efekt – jak zwykle w odniesieniu do tego wybitnego artysty – fantastyczny. Muzyka z najnowszego albumu pianisty to rozkosz dla ucha i… ducha.
Bez cienia wątpliwości otrzymujemy dzieło najwyższej próby, które zadowoli tak prawdziwych koneserów muzycznych, jak i szerokie grono słuchaczy.

Na płycie znajdą się prawdziwe perły twórczości moniuszkowskiej:
1. Prząśniczka – pieśń,
2. Aria Jontka z opery Halka „Szumią jodły na gór szczycie…”,
3. Aria Skołuby z opery Straszny dwór „Ten zegar stary”,
4. Znasz-li ten kraj – pieśń,
5. Aria Halki z opery Halka „Gdyby rannym słonkiem…”,
6. Pieśń wieczorna „Po nocnej rosie…”,
7. Kum i kuma – pieśń,
8. Matko już nie ma cię – pieśń,
9. Motyw z kurantem z opery „Straszny dwór”.
W odróżnieniu do bardzo licznych płyt jazzowych z opracowaniem muzyki Chopina,
płyta Włodka Pawlika jest pierwszą na polskim, a jednocześnie światowym rynku fonograficznym, na której zostały nagrane utwory Moniuszki w jazzowej interpretacji.

WYKONAWCY
Uznawany za jednego z największych polskich jazzmanów, rozpoznawalny na całym świecie , jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazzu – Włodek Pawlik nie po raz pierwszy w swej twórczości nawiązuje do idiomu muzyki klasycznej. Już na płycie „America” z 2015 roku, prezentowanej na ponad 200 koncertach na całym świecie, znajdziemy niezwykłe jazzowe interpretacje utworów I.J. Paderewskiego i F. Chopina. Również na płycie „Songs without words” z roku 2017 nagrana została jazzowa impresja pieśni F. Chopina – ”Wiosna” na fortepian solo. Do nagrania płyty „Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz” pianista zaprosił muzyków tworzących na co dzień najsłynniejszy polski zespół jazzowy „Włodek Pawlik Trio”.

Nagrania płyty „Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz” zostały dokonane na przełomie roku 2018/2019 w studiach Polskiego Radia i zostały opracowane przez najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku.

Wydarzenie współfinansowane jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Powiat Warszawski Zachodni.

Bilety na spektakl dostępne są na www.biletyna.pl lub w kasie Domu Kultury Stare Babice. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny wydanej w Gminie Stare Babice (numer karty KDR zaczynający się od następujących cyfr 1432072) oraz posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Seniora wydanej w Gminie Stare Babice bilety ze zniżką 20 % tj. 52 zł. Bilety ze zniżką do kupienia wyłącznie w kasie Domu Kultury Stare Babice przy ul. Południowej 2a w Zielonkach-Parceli po okazaniu Karty Dużej Rodziny lub Karty Seniora. Płatność kartą. Kasa czynna pn-pt. godz. 8:00-16:00.