KINO FAKTU – film pt. „Ściana cieni”

Film Elizy Kubarskiej pt. „Ściana cieni” to uniwersalna opowieść o zderzeniu dwóch kultur. Historia dzieje się u podnóża himalajskiej góry – sięgającej niemal 8000 m n.p.m. Kumbhakarny, zwanej też Jannu. Dla zachodnich alpinistów to jedna z najtrudniejszych gór świata i wymarzony cel do zdobycia. Dla nepalskich Szerpów Kumbhakarna to jedna z ostatnich świętych gór. Według miejscowych wierzeń jej szczyt zamieszkany jest przez bogów i ludzie nie mają prawa wkraczać na ich teren. Jednak niepiśmienny Nada decyduje się na udział w wyprawie polsko-rosyjskiego zespołu alpinistów. Od 20 lat ryzykuje życie jako tragarz wysokościowy, zawieszając liny na ośmiotysięcznikach. Teraz chce zarobić na szkołę dla swojego najmłodszego syna – kilkunastoletniego Dawy – i w ten sposób uchronić go przed niebezpieczną pracą himalajskiego tragarza. Jednak udział w wyprawie na świętą górę oznacza złamanie tabu… Alpiniści, którzy zamierzają zdobyć dziewiczą wschodnią ścianę Kumbhakarny to wybitny polski wspinacz Marcin Tomaszewski oraz dwukrotni zdobywcy alpinistycznego Oskara (Złoty Czekan) – Dmitri Gołowczenko i Siergiej Nilow z Rosji. Załamanie pogody i zagrażające wspinaczom lawiny to tylko początek narastających trudności. Czy warto ryzykować dalej? Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?

Polski dokument „Ściana cieni” miał premierę 28 maja 2020 roku.

Film zdobył m.in. nagrodę specjalną na festiwalu Moc Gór oraz nagrodę publiczności na festiwalu Millenium Docs Against Garvity.

Reżyseria:

Eliza Kubarska („Dotknąć nieba”, „Badjao. Duchy z morza”)

Scenariusz:

Scenariusz Eliza Kubarska, Piotr Rosołowski

Zdjęcia:

Zdjęci Piotr Rosołowski („Książę i dybuk”, „Efekt domina”, „Kret”).

Organizatorzy:

Gmina Stare Babice

Dom Kultury Stare Babice

Współorganizator

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Wydarzenie jest organizowane w ramach Akcji pn. „Kulturalne Lato 2022” wraz z programem profilaktycznym, którego celem jest rozwijanie alternatywnych i atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i rodzin oraz popularyzowanie ich w społeczności lokalnej gminy Stare Babice poprzez organizacje wydarzeń kulturalnych, a także przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym tj. komputer, internet, telefon komórkowy, gry sieciowe, oraz przeciwdziałanie narkomanii, profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych, profilaktyka i przeciwdziałanie używaniu wyrobów tytoniowych.