KINO FAKTU – film pt. „Badajo. Duchy z morza.”

„BADJAO. Duchy z morza” to niezwykły film Elizy Kubarskiej opowiadający historię morskich Nomadów, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją, ludzi, którzy szybciej uczą się pływać niż chodzić!

Członkowie społeczności Badjao przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao szybciej uczą się pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są z kolei przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. Niestety w zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie.

Nieposiadający żadnych dokumentów nomadzi traktowani są często jak nielegalni imigranci. Wysepki, na których od setek lat mieszkali sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Sami Badjao nie mają tam wstępu.

10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji świat jego przodków znika.

Reżyseria:
Eliza Kubarska („Ściana cieni”, „Być kobietą w Himalajach”).

Zdjęcia:
Piotr Rosołowski („Miasto”, Ściana cieni”).

Premiera filmu odbyła się w 2014 roku.

Organizatorzy:

Gmina Stare Babice

Dom Kultury Stare Babice

Współorganizator

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Wydarzenie jest organizowane w ramach Akcji pn. „Kulturalne Lato 2022” wraz z programem profilaktycznym, którego celem jest rozwijanie alternatywnych i atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i rodzin oraz popularyzowanie ich w społeczności lokalnej gminy Stare Babice poprzez organizacje wydarzeń kulturalnych, a także przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym tj. komputer, internet, telefon komórkowy, gry sieciowe, oraz przeciwdziałanie narkomanii, profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych, profilaktyka i przeciwdziałanie używaniu wyrobów tytoniowych.