Być kobietą w Himalajach – film i spotkanie z reżyserką

Serdecznie zapraszamy na projekcje wyjątkowego filmu „Być kobietą w Himalajach” (44 min) i spotkanie z reżyserką Elizą Kubarską.
Termin: wtorek, 20 września 2022, godz. 19.00
WSTĘP WOLNY!
Himalaistki z dwóch różnych części świata rzucają wyzwanie mężczyznom z górskiego środowiska i inspirują kobiety z młodszych pokoleń.
W 1992 roku Wanda Rutkiewicz, po zdobyciu góry K2 jako pierwsza kobieta w historii i pierwszy Polak, wyrusza na wyprawę na Kanczendzongę. Niestety z tej ekspedycji nigdy nie wraca. W tym samym czasie, w Nepalu, alpinistka Pasang Lhamu Sherpa wyrusza po raz trzeci na wyprawę na Everest. Zdobywa ją jako pierwsza kobieta z Nepalu. Niestety, tak jak Wanda, Pasnag nie wraca do domu, gdzie czekają na nią jej dzieci i mąż.
20 lat później, na arenie światowej pojawiają się następczynie Wandy i Pasanga: Kinga Baranowska i Maja Sherpa. Zainspirowane odważnymi bohaterkami z ubiegłego stulecia, kontynuują tradycję kobiecego himalaizmu, po raz kolejny podnosząc poprzeczkę. W filmie zobaczymy również: Annę Okopińską, polską himalaistka, pierwszą kobietę na ośmiotysięczniku (Gasherbrum II), amerykankę Elizabeth Hawley, jedyną kronikarkę himalajskich wypraw wysokogórskich, która przez 60 lat mieszkała w Nepalu oraz Dżumdo Sherpa, która pracuje jako tragarka w trakcie wypraw himalajskich.
Eliza Kubarska – reżyserka filmowa i alpinistka. Jej wielokrotnie nagradzane filmy dokumentalne skupiają się na ludzkich historiach i górskich przygodach.
Jej ostatni film „Ściana cieni” zdobył ponad 30 głównych nagród na całym świecie. Jako jedna z nielicznych kobiet jest autorką nowych dróg wspinaczkowych na większych górskich ścianach
Obecnie w zespole z producentką Moniką Braid pracuje nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym o Wandzie Rutkiewicz.